Zmiany zasad zwolnień i wypłat dywidend w podatku dochodowym.

Zasady zwolnień i wypłat dywidend w podatku dochodowym uległy zmianie. Nowa klauzula ograniczająca możliwość korzystania ze zwolnienia dla dywidend wypłacanych przez spółki zależne spółkom dominującym, w przypadku gdy fiskus stwierdzi, że transakcje nie mają rzeczywistego charakteru zostaje wprowadzona od 1 stycznia 2016 roku.
Ze względu na postanowienia Dyrektywy EWG nr 90/435/EEC (Parent-Subsidiary-Directive) – w zakresie wypłat i poboru podatku od dywidendy ze spółki, (które znalazły odzwierciedlenie w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych), dywidendy i inne dochody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wypłacane przez spółki zależne na rzecz ich spółek dominujących korzystają ze zwolnienia z opodatkowania, pod warunkiem spełnianie określonych warunków. Podstawowym wymogiem jest to, że spółka otrzymująca dywidendę musi posiadać bezpośrednio co najmniej 10% w kapitale zakładowym spółki wypłacającej dywidendę przez okres co najmniej 2 lat. Ponadto obie spółki muszą mieć siedzibę w Polsce lub innym państwie UE lub EOG. Zgodnie z nową ustawą zwolnienie dywidendowe nie będzie miało zastosowania, jeżeli osiągnięcie dywidend lub innych dochodów z udziału w zyskach osób prawnych będzie następowało w związku z zawarciem umowy lub dokonaniem innej czynności prawnej, lub wielu powiązanych czynności, których głównym lub jednym z głównych celów było uzyskanie zwolnienia dywidendowego i czynności te nie miały „rzeczywistego charakteru”.
Ta ważna zmiana w przepisach zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2016 roku. Do 30 listopada możliwe było wprowadzenie jeszcze jakichkolwiek nowelizacji.
Warto sprawdzić, czy korzystając ze struktur zagranicznych, gdzie wypłacane są dywidendy ta ustawa w jakikolwiek sposób ma zastosowanie.