Opus Guide

Malta – Trust

FORMA PRAWNA

Instytucja trustu podlega nakazom i życzeniom założyciela przekazanym w ustalonych terminach, zgodnie z statutem. Trust rejestrowany jest zgodnie z maltańską Ustawą o trustach i powiernikach [Trust and Trustees Act], rozdział 331, i nie posiada osobowości prawnej.

ODPOWIEDNIK POLSKI

Brak odpowiednika w prawodawstwie polskim.

PRZEDMIOT DZIAŁALNOŚCI

Każdy prawnie dozwolony – narzędzie do przekazywania aktywów między pokoleniami oraz do ochrony majątku przed podatkiem od spadku lub podatkiem od zysków kapitałowych; brak obowiązku uzyskiwania pozwoleń (nie obejmuje działalności reglamentowanej).

FUNKCJA ORGANU RÓWNORZĘDNEGO
właściciel

Aktywa stanowią własność prawną powiernika. Majątek trustu stanowi niezależny fundusz prowadzony przez powiernika, jednak dostępny wyłącznie dla beneficjentów.

zarząd

Trust zarządzany jest przez Trust zarządzany jest przez powiernika. Trust zarządzany jest zgodnie z postanowieniami statutu trustu. Powiernik musi zawsze działać zgodnie z warunkami trustu.

inne

Możliwość powołania protektora nadzorującego działania powiernika.

KORZYSTANIE Z POWIERNICTWA
BENEFICJENT

Trust jest zakładany na rzecz beneficjenta (beneficjentów), którego można zidentyfikować i którego tożsamość można potwierdzić. Beneficjent musi zostać zidentyfikowany przez założyciela na piśmie w liście życzeń lub statucie trustu.

zarząd powierniKÓW

Nie ma wymogu składania formalnych sprawozdań dotyczących trustów założonych na Malcie. W Republice Malty obowiązują przepisy dotyczące ścisłej poufności.

MINIMALNY KAPITAŁ ZAKŁADOWY

Brak wymogów dotyczących minimalnej wysokości kapitału zakładowego.

SIEDZIBA

Miejsce stałego zamieszkania przynajmniej jednego z powierników musi znajdo­wać się na Malcie.

TERMINY
REJESTRACJA

Trust musi zostać zarejestrowany zgodnie z maltańską Ustawą o trustach i powiernikach, rozdział 331, a dane rejestracyjne nie są dostępne publicznie.

ROZWIĄZANIE

Czas trwania określony jest w postanowieniach statutu trustu, w przeciwnym wypadku beneficjenci są uprawnieni do rozwiązania trustu.

RACHUNEK BANKOWY

W dowolnym banku.

WALUTA KRAJOWA

Euro.

JĘZYK URZĘDOWY

Maltański.

OPODATKOWANIE
DOCHÓD

Trusty nie są płatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Beneficjenci muszą jednak samodzielnie odprowadzić podatek od uzyskanego dochodu, lecz wyłącznie jeśli źródła dochodu znajdowały się na Malcie (dochód zagraniczny nie podlega opodatkowaniu, chyba że otrzymali go beneficjenci na Malcie). Za odprowadzenie podatku od dochodu trustu nieprzysługującego beneficjentom odpowiadają powiernicy. Przyjmuje się jednak, że beneficjentom przysługuje dochód zagraniczny i dochód pasywny. Zgodnie z przepisami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania beneficjenci mogą płacić podatki również w swoim państwie zamieszkania. Jeśli trust jest zarejestrowany jako spółka, zwolnienia mające zastosowanie do spółki odnoszą się również do trustu.

szczególny system podatkowy

Trust może zostać zarejestrowany jako spółka i w takim przypadku podlega takim samym przepisom podatkowym jak spółka, a wypłaty na rzecz beneficjentów uznawane są za dywidendy.

PRZEPISY ZAPOBIEGAJĄCE UNIKANIU ZOBOWIĄZAŃ PODATKOWYCH

Ceny transferowe: BRAK, przy zawieraniu transakcji należy jednak stosować za­sadę ceny rynkowej
Cienka kapitalizacja: BRAK
CFC: BRAK

* dane aktualne na dzień 28 kwietnia 2014

Kontakt

Skontaktuj się z nami

    Siedziba główna

    Warszawa

    OpusTrust Sp. z o.o. Warszawa

    al. J.Ch. Szucha 8
    00-582 Warszawa, Polska

    Tel. (+48) 22 201 08 10
    Tel. kom. (+48) 503 306 924

    biuro@opustrust.eu