Nowa ustawa o przepisach VAT
Dwa tygodnie temu podczas konferencji OpusNet „Innowacja w optymalizacji prowadzenia działalności gospodarczej” poruszane były kwestie związane z obiecanym przez rząd, planowaniem podatkowym, nową ustawą o przepisach VAT, kwestiach walki z nieuczciwymi podatnikami, a kilka dni później Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, Henryk Kowalczyk stwierdza w prasie: „ustawa o podatku VAT (…) jest ważna ze względu na to, że tam wyciekają największe pieniądze, jeśli chodzi o system podatkowy. To jest najpilniejsze zadanie, moim zdaniem najważniejsze, patrząc na stronę dochodową. Sądzę, że Ministerstwo Finansów powinno się tym natychmiast zająć – pierwszym krokiem powinno być zajęcie się ustawą o podatku VAT”.
Szacuje się, że luka VAT w 2015 roku wyniesie ok. 50 mld zł. To są ogromne koszty, dlatego przed rządzącymi w Polsce stanowić to będzie jedno z najważniejszych wyzwań. Skala oszustw jest ogromna i zaczyna zagrażać fundamentom finansowym państwa. Straty w VAT to wynik działalności przestępców (którzy nie prowadzą rzeczywistej działalności lub też jedynie wykorzystują transakcje gospodarcze do wyłudzeń). Drugim elementem jest szara strefa, czyli działalność tych podmiotów, które nie ujawniają swojej działalności gospodarczej organom skarbowym lub zaniżają jej skalę. Zdecydowanie najmniejszym źródłem strat w VAT są zwykli podatnicy, którzy stosują agresywne planowanie podatkowe.
Jak podsumowała Agnieszka Rzepecka, prowadząca obrady tegorocznej konferencji, zarówno nowe przepisy oraz te, które będą wprowadzane, mają na celu wykluczenie możliwości obniżania podstawy opodatkowania za pomocą np. faktur oraz kreowania podmiotów w krajach stosujących konkurencję podatkową (czyli te, które faktycznie nie prowadzą tam działalności, a także nie posiadają własnych zasobów i narzędzi umożliwiających jej prowadzenie w sposób opisany w fakturach).
Czekamy zatem na przedstawienie projektu nowej ustawy, która miałaby się pojawić, zgodnie z obietnicą rządu, w ciągu najbliższych 100 dni. Warto to śledzić i być na bieżąco w tematach, które dotyczą nas wszystkich.